piątek, 4 września 2015

CHANAZ

  W samym sercu Alpejskich Jezior, w departamencie Sabaudia, na północnym krańcu jeziora Bourget, znajduje się wioska ‘tysiąca skarbów’ – Chanaz. I tam postanowiliśmy się wybrać w sobotnie popołudnie.

Chanaz położone jest 40 km od Annecy. Dojazd tam, zajmuje około godzinę, ze względu na liczne wzniesienia i wąskie drogi. Tubylcy doskonale radzą sobie w poruszaniu się po nich, jednak dla nas nadal stanowi to nie lada wyzwanie. Wioskę zamieszkuje około czterystu mieszkańców, a całe życie skupione jest wokół kanału, gdzie można wypożyczyć różnego rodzaju łódki, kajaki, motorówki, pontony itp. Organizowane są specjalne rejsy statkami w stylu parowców Missisipi. Cała miejscowość zajmuje powierzchnię niespełna 7 km2, zwiedzenie jej nie zajmuje wiele czasu, jednak klimat towarzyszący spacerom wśród jakże urokliwych uliczek, jest niezastąpiony.

Na dodatkową uwagę zasługują tutejsze specjały.

1.      Znajduje się tutaj warzelnia piwa. Jej właściciel zaczynał od produkcji tego trunku na własny użytek. Z biegiem czasu i nabyciem odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, tutejsze piwo stało się miejscową atrakcją i ściąga do miasta amatorów tego bursztynowego napoju.

http://brasseriedechanaz.blogspot.fr/p/blog-page_6016.html


2.      Tradycyjna regionalna (region Chautagne) wytwórnia czekolady. Tutejsze wyroby zachwycają nie tylko wyglądem, ale i smakiem. Ręcznie robione czekoladki powstają z masła kakaowego oraz produktów pochodzących od lokalnych dostawców.  Znaleźć tu można tak oryginalne smaki jak chociażby połączenie czarnej mięty z przecierem malinowym, czy puree z kasztanów i czarnej porzeczki z dodatkiem solonego karmelu.

3.      Le Moulin de Chanaz został zbudowany w 1868 roku i jest jednym z najpiękniejszych odrestaurowanych młynów. Chociaż przez 40 lat był nieaktywny, został przywrócony do pierwotnego stanu, a wyroby cieszą smakiem orzechów laskowych opracowywanych według najstarszej receptury, z pełnym poszanowaniem tradycji.

http://www.moulindechanaz.com/galerie.htm


4.      Brulerie de Chanaz jest znaną w regionie palarnią kawy. Kawa palona jest tu zgodnie ze szlachecką tradycją. Dostępne są różne smaki, które przed zakupem można spróbować w piętnastowiecznej piwnicy.5.       L’atelier des Sales gosses, do którego Sylvie Meissonier, lokalna artystka, malarka, od lat związana z regionem Sabaudii i Chanaz, zajmująca się wyrobem ceramiki zaprasza do swojego świata pełnego kolorów.

http://www.atelierlessalesgosses.fr/index.php?