wtorek, 25 sierpnia 2015

TO LUBIĘ - SERIALE KTÓRE OGLĄDAMNie jestem wielką fanką seriali. Nie lubię czuć się zobowiązana do śledzenia czegoś regularnie. Ale są seriale, które potrafią przyciągnąć moją uwagę na dłużej i wtedy wyczekuję emisji nowego odcinka z wypiekami na twarzy, jakby od tego miały zależeć losy ludzkości. Należał do nich m.in. znany chyba wszystkim „Prison break” czy dość niszowy „Persons unknown” (aż żałuję, że ten drugi skończył się po pierwszym sezonie).

Swojego czasu oglądałam również „Gossip Girl”. Wbrew powszechnej opinie, nie uważam, że był to serial dla nastolatków. Często pokazywał problemy, z którymi wszyscy spotykamy się na co dzień, bez względu na zasobność portfela. A jak już o tym portfelu mowa, to skłamałabym, gdybym się nie przyznała, ze miło było popatrzeć na kreacje od najlepszych projektantów mody i szpilki czy torebki z najwyższych półek J no cóż, jestem tylko kobietą J

Obecnie mam 5 seriali, które oglądam na bieżąco i z czystym sumieniem polecam. Tematyka jest na tyle różnorodna, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Zapraszam do lektury (pozycje na liście są przypadkowe, w żaden sposób nie świadczą o moich preferencjach). 

  • HOMELAND
    www.filmweb.pl

   Dzisiejszy świat z każdej strony zagrożony jest atakami terrorystycznymi. Agenci specjalnej jednostki CIA, wyspecjalizowanej w walce z terrorystami 24h/dobę czuwają nad bezpieczeństwem kraju. Wśród nich jest Carrie, młoda i bardzo ambitna kobieta, której jedyną słabą stroną jest choroba – cyklofrenia – to przez nią niektóre teorie Carrie nie są traktowane poważnie. Jeden z momentów nasilenia choroby następuje, gdy amerykańskim służbom specjalnym udaje się odbić z rąk terrorystów jeńca wojennego, który przez wiele lat był przetrzymywany przez wroga. W ocalonym żołnierzy Amerykańskiej Piechoty Morskiej wszyscy widzą bohatera narodowego, jedynie Carrie podejrzewa, że przeżył te wszystkie lata w niewoli tylko dlatego, że przeszedł na stronę nieprzyjaciela. Kto ma rację? Co jest prawdą, a co efektem nieregularnego przyjmowania leków i związanych z tym urojeń?
  • HOUSE OF CARDS


    Serial o tematyce politycznej. Brzmi nudno? Wręcz przeciwnie. Akcja toczy się w Waszyngtonie i pokazuje świat intryg na najwyższym szczeblu.  Układy pomiędzy członkami amerykańskiego kongresu, spiski mające na celu wykluczenie oponentów czy zyskanie przychylności dla sojuszników. Manipulacja mediami, tworzenie teraźniejszości i przyszłości według własnych zasad i interesów. Poszczególne odcinki ukazują całe zepsucie świata, w którym jednak momentami można dopatrzeć się ludzkich uczuć. Serial nie był przygotowywany na zlecenie jakiejkolwiek telewizji, w całości został stworzony z myślą o udostępnieniu go na platformie Netflix. W lutym wyemitowany zostanie trzeci sezon, a jako ciekawostkę mogę podać, że jego dwa odcinki zostały wyreżyserowane przez Agnieszkę Holland.


  • THE WALKING DEAD 

  • www.filweb.pl


    Serial powstał na bazie komiksu i opowiada o losach garstki ludzi, którzy w jakiś sposób ocaleli katastrofę i próbują przeżyć w świecie opanowanym przez zombie. - Brzmi mało realnie? Kolejne bajeczki o zombie, wilkołakach i tym podobnych stworach. - Takie były moje pierwsze myśli. Ale chociaż sama nie przepadam za tematyką fantazy a podczas oglądania horrorów zakrywam oczy rękoma, zaryzykowałam i nie żałuję.  Świetna gra aktorska, ciekawa akcja, rewelacyjne efekty specjalne, kostiumy. Do tego w bardzo dosadny sposób pokazano, co dzieje się z człowiekiem pozbawionym odgórnych zasad, gdzie nadrzędną i jedyną regułą jest walka o przetrwanie a do głosu dochodzą pierwotne instynkty. Jeżeli nie jesteś myśliwym, stajesz się ofiarą.


  • MISTRESSESS

  • www.imdb.com


    W porównaniu do poprzednich propozycji, tutaj nie ma wzniosłych ideałów, wielkich celów, ratowania świata czy zapobiegania kryzysom wagi państwowej. Cztery przyjaciółki (Savi, April, Karen i Jes) wiodą zwyczajne życie. Skupiają się na pracy, życiu prywatnym, swoich pasjach. Każda z nich ma swoje wartości, którymi stara się kierować. Istna sielanka, mogłoby się wydawać. Jednak nigdy nie ma gwarancji, że szczęście tak długo pielęgnowane nie rozleci się jak domek z kart. Każdy kiedyś potrafi zbłądzić i znaleźć się na życiowym zakręcie, z którego jak myśli, nie ma już odwrotu. Właśnie wtedy do gry wkraczają przyjaciółki. Będą oceniać, krytykować, umoralniać, ale zawsze ostatecznie wesprą i wspólnie będą szukać rozwiązania dla impasu, często w niecodzienny, a nawet kontrowersyjny sposób.


  • THE BIG BANG THEORY 


    Lekka i przyjemna komedia. Przedstawia życie przyjaciół, naukowców, typowych nerdów, którzy z wiadomych względów przez całe życie mieli pod górę. Żyją w lekko odrealnionym świecie gier komputerowych i komiksów, do czasu wprowadzenia się nowej sąsiadki – seksowej blondynki. Penny jest kelnerką szukającą szczęścia w aktorstwie, która swoją elokwencją nie powala na kolana. Zestawienie tych różnic światopoglądowych i zachowań, daje komiczny efekt, jednocześnie pokazując, że te dwa światy mogą się przenikać i współgrać, i nawet największy nerd może poderwać dziewczynę a sukcesów naukowych może pozazdrościć niejeden ‘mięśniak’ z liceum.